Doctors report that the probability of developing (lung) cancer given a person s
ID: 3073375 • Letter: D
Question
Doctors report that the probability of developing (lung) cancer given a person smokes is 0.8 and the probability of developing lung cancer if a person doesn’t smoke is 0.2.
Assume 25% of the population smokes.
a: Determine the probability that a person develops lung cancer.
b: Determine the probability that a person smokes given they have lung cancer.
Hello, this is a problem from course Probability and Random Processes. Please do the problem step by step and take a sharp picture of the solution. Thank you.
Explanation / Answer
a. P(Person develops lung cancer) = P(person smokes)*(P(developing lung cancer/person smokes) + P(person doesnt smoke)*(P(developing lung cancer/person doesnt smoke)
= 0.25*0.8 + (1-0.25)*0.2
= 0.2 + 0.15
= 0.35
b. P(person smokes/lung cancer) = P(person smokes and has lung cancer) / P(person has lung cancer)
= 0.25*0.8 / 0.35 (from a)
= 0.5714
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.