A random sample of 12 second-year university students enrolled in a business sta
ID: 3072174 • Letter: A
Question
A random sample of 12 second-year university students enrolled in a business statistics course wasdrawn. At the course's completion, each student was asked how many hours he or she spent doinghomework in statistics. The data are listed here. It is known that the population standard deviation is ? = 8.0. The instructor has recommended that students devote 3 hours per week for the duration ofthe 12-week semester, for a total of 36 hours. Test to determine whether there is evidence that the average student spent less than the recommended amount of time. Use a 5% significance level. 31 40 26 30 36 38 29 40 38 30 35 38
How do i solve this with EXCEL? I am having trouble getting the P value
Explanation / Answer
Ans:
From above data:
n=12
sample mean=34.25
Test statistic:
z=(34.25-36)/(8/sqrt(12))
z=-0.758
use normsdist(z) function of excel for p-value:
p-value(left tailed)=P(z<-0.758)=normsdist(-0.758)=0.2242
As,p-value>0.05,we fail to reject the null hypothesis.
There is not sufficient evidence to conclude that the average student spent less than the recommended amount of time.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.