2 (20 points) Items produced on an assembly line meet the dimensional tolerances
ID: 3072115 • Letter: 2
Question
2 (20 points) Items produced on an assembly line meet the dimensional tolerances 95% of the time and each trial is independent. 2.1 If eight items are sampled, what is the probability that all meet tolerances? What is the probability that at least seven meet the tolerances? 2.2 Sampling is performed until an item does not meet tolerance. What is the mean number of samples needed until an item does not meet tolerance? What is the standard deviation of the number of trials needed until the first such item is detected?Explanation / Answer
Ans:
2.1)Use binomial distribution with n=8 and p=0.95
P(all meet tolerances)=P(x=8)=0.958=
P(atleast 7 meet tolerances)=P(x=7)+P(x=8)
=8C7*0.957*0.051+0.958
=0.2793+0.6634=0.9428
2.2)We can use Geometric distribution for number of trials until we meet success
So,here,p=1-0.95=0.05
*(as here success means that we find a item that does not tolerance)
Mean=1/p=1/0.05=20
Variance=(1-p)/p2=(1-0.05)/0.052=380
Standard deviation=sqrt(380)=19.5
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.