A survey was conducted of the age (in years) of 50 randomly selected customers.
ID: 3070447 • Letter: A
Question
A survey was conducted of the age (in years) of 50 randomly selected customers. The mean was 31.65 years and the standard deviation was 9.02 years. a) How large would the sample size have to be to cut the margin of error in half? b) About how large would the sample size have to be to cut the margin of error by a factor of 10? a) The new sample size should be (Round up to the nearest integer.) b) The new sample size should be (Round up to the nearest integer.) Enter your answer in each of the answer boxesExplanation / Answer
a) for margin of error is inversely proportion to square root of sample size
therefore new sample size =50*(2)2 =200
b)new sample size =50*(10)2 =5000
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.