John is the marketing advisor for the business that is considering whether or no
ID: 3069977 • Letter: J
Question
John is the marketing advisor for the business that is considering whether or not to design a new chair. Assuming the market for the chair will either be weak or it will be strong. John has estimated there is 55% possibility that the market for the chair will be strong.
Before making the decision to produce the chair, John embarks on a statewide survey. The survey results are inaccurate. Prior results show that if the market is not strong, there is a 15% chance that the survey result will be positive. But, a market that is strong, will have a 10% chance that the survey result will be negative.
Find the following two probabilities:
The probability that the market for the chair will be strong given the positive survey result;
The probability that the market for the chair will be strong given the negative survey result.
Explanation / Answer
1)P(positive survey result)=P(strong market and positive survey result)+P(weak market and positive survey result) =0.55*(1-0.1)+(1-0.55)*0.15=0.5625
hence P(strong market|positive survey result)
P(strong market and positive survey result)/P(positive survey result)
=0.55*(1-0.1)/0.5625=0.88
2)
P(negaive survey result) =1-P(positive survey result)=1-0.5625=0.4375
P(strong market|positive survey result)
=P(strong market and negative survey result)/P(negative survey result)
=0.55*0.1/0.4375=0.125714
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.