Score: 0% collapse Resources q Give Up? Feedback Try n 2 of 16 O Attempt: Suppos
ID: 3069152 • Letter: S
Question
Score: 0% collapse Resources q Give Up? Feedback Try n 2 of 16 O Attempt: Suppose that a commercial bakery produces chocolate chip cookies. Based on extensive testing, the bakery has determined that the ideal number of chocolate chips per cookie is 18. In the past, master bakers mixed the dough and spooned it onto sheet pans by hand, but the owners have decided to test a new machine. The machine extrudes dough onto baking sheets at a uniform rate. It runs continuously from 4:00 a.m. until 12:00 p.m. The number of chips per cookie depends on the viscosity of the dough, and because the dough stiffens as it sits in the machine, the machine produces cookies that contain the optimal number of chips, 18 per 11 a.m. The distribution of cookies is shown in the graph below. cookie, between the hours of 4:30 a.m. and The shaded area repeesents the proportion of all cookies that contain exactly 18 chocolate chips 300 400 5:00 600 700 8:00 90 1001100 1200 1:00 Compute the proportion of cookies produced each day that contain the optimal number as a percentage with one decimal of precision. of chocolate chips. Enter your answerExplanation / Answer
Total number of hours = 4 am to 12 pm = 8 hours
Total number of hours with exactly 18 choco chip = 4.30 to 11 am = 6.5 hours
So the proportion = 6.5/8 = 0.8125
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.