AT&T LTE 10:30 PM 1 * 10% L- -+ Done 99 math.pdf ALEKS Dyse London Question 8 of
ID: 3068972 • Letter: A
Question
AT&T LTE 10:30 PM 1 * 10% L- -+ Done 99 math.pdf ALEKS Dyse London Question 8 of 8 The average full-timefaculty member in a post-secondary degree granting instirution works an average of 49 hours per week Round intermediate calculations and final answers to rwo decimal places as needed. Part 1 If me aspume the standard deviation is 23 hours 3.6 hours a week [ ]% of faculry members work more than Part 2 Ifwe assume a bell-shaped distribution,[ a week ]%offaculy members work more than 51.6 boun w Hill Com 4 ]Explanation / Answer
Solution:
a. k = (53.6 - 49)/2.3
k = 2
1/k^2 = 1/2^2 = 1/4 = 0.25
0.25/2 = 0.125
12.5% of faculty members work more than 53.6 hours a week.
b. By the Empirical Rule, 95% of members working is within 2 standard deviations of the mean. Then 1/2 of 5% or 2.5% of faculty member work more than 53.6 hours a week.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.