Over a long period of time, a pharmacy has found that transactions on a Saturday
ID: 3068769 • Letter: O
Question
Over a long period of time, a pharmacy has found that transactions on a Saturday have a mean value of $42.41 and a standard deviation of $10.19. If there are 119 transactions one Saturday morning, what is the probability that the average value of a transaction exceeds $44? [Hint: What is the approximate distribution of the average value of transaction? Apply CLT.] 0.955 0.261 0.045 This probability can't be worked out, because we don't know the distribution of the values of the transactions. 0.739 0.25 points
Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=42.41
standard deviation=10.19
sample size=119
z=(44-42.41)/(10.19/sqrt(119))
z=1.70
P(z>1.70)=0.045
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.