A manufacturer of bolts has a quality-control policy that requiresit to destroy
ID: 3068738 • Letter: A
Question
A manufacturer of bolts has a quality-control policy that requiresit to destroy any bolts that are more than 4 standard deviations from the mean. The quality-control engineer knows that the bolts coming off the assembly line have mean length of 14 cm with a standard deviation of 0.05 cm. For what lengths will a bolt be destroyed? Select the correct choice below and ill in the answer box(es) to complete your choice Round to one decimal place as needed) OA. Aboltwillbedestroyedifthelengthisgreaterthan1 OB. Aboltwillbe destroyedifthe length is less than-orgreaterthar an. OC. A bot will e destroyed i thelngth isbtveen cm andcm OD. A botvill be destroyed i thelength is less tian cmExplanation / Answer
Ans:
Given that
mean=14 and standard deviation=0.05
Lower limit=14-4*0.05=14-0.2=13.8
Upper limit-14+4*0.05=14+0.2=14.2
Option B is correct.
A bolt will be destroyed if the length is less than 13.8 cm or greater than 14.2 cm.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.