Hi there, Thanks a lot! The human resources department of a very large organisat
ID: 3068226 • Letter: H
Question
Hi there,
Thanks a lot!
The human resources department of a very large organisation is trying to determine the proportion of all employees that are satisfied with their current position. They randomly select 100 employees and ask them: "Are you satisfied with your current position?" 68 replied yes they were. Construct a 95% confidence interval to estimate the true proportion of all employees at this workplace who were satisfied with their position A 95% confidence interval for the true proportion of all employees at this workplace who were satisfied with their position is between (round your answers to 2 dp) andExplanation / Answer
Ans:
Sample proportion=68/100=0.68
confidence level,c=0.95
alpha=1-0.95=0.05
alpha/2=0.025
critical z value=normsinv(0.025) or normsinv(0.975)=+/-1.96
95% confidence interval for true proportiom
=0.68+/-1.96*sqrt(0.68*(1-0.68)/100)
=0.68+/-0.09
=(0.59, 0.77)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.