The mean amount purchased by a typical customer at Churchil\'s Grocery Store is
ID: 3067840 • Letter: T
Question
The mean amount purchased by a typical customer at Churchil's Grocery Store is $21.00 with a standard devlation of $700. Assume the distribution of amounts purchased follows the normal distribution. For a sample of 42 customers, answer the following questions a. What is the lkellhood the sample mean is at least $2250? (Round your z value to 2 decimal pleces and final answer to 4 decimal places.) b. What is the likelhood the sample mean is greater than $20.00 but less than $22.50? (Round your z value to 2 decimal pleces and finel enswer to 4 decimal pleces.) c. Within what limits will 99 percent of the sample means occur? (Round your answers to 2 decimal placesExplanation / Answer
Ans:
Given that
mean=21
standard deviation=7
n=42
a)
z(22.5)=(22.5-21)/(7/sqrt(42))
z(22.5)=1.39
P(z>=1.39)=0.0823
b)
z(20)=(20-21)/(7/sqrt(42))
z(20)=-0.93
P(-0.93<z<1.39)=P(z<1.39)-P(z<-0.93)=0.9177-0.1761=0.7416
c)
z cutt off values for middle 99% are +/-2.576
lower limit=21-2.58*(7/sqrt(42))=18.22
upper limit=21+2.58*(7/sqrt(42))=23.78
*(if z is taken 2.58,then limits will be 18.21 and 23.79)
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.