A physics student is standing on an initially motionless, frictionless turntable
ID: 306761 • Letter: A
Question
A physics student is standing on an initially motionless, frictionless turntable with rotational inertia 0.31 kg?m2. She's holding a wheel with rotational inertia 0.22 kg?m2spinning at 130 rpm about a vertical axis, as in the figure. (Figure 1) When she turns the wheel upside down, student and turntable begin rotating at 70 rpm.
Part A
Find the student's mass, considering her to be a 30-cm-diameter cylinder.
Express your answer using two significant figures.
nothing
SubmitRequest Answer
Part B
Neglecting the distance between the axes of the turntable and wheel, determine the work she did in turning the wheel upside down.
Express your answer using two significant figures.
A physics student is standing on an initially motionless, frictionless turntable with rotational inertia 0.31 kg?m2. She's holding a wheel with rotational inertia 0.22 kg?m2spinning at 130 rpm about a vertical axis, as in the figure. (Figure 1) When she turns the wheel upside down, student and turntable begin rotating at 70 rpm.
Part A
Find the student's mass, considering her to be a 30-cm-diameter cylinder.
Express your answer using two significant figures.
M =nothing
kgSubmitRequest Answer
Part B
Neglecting the distance between the axes of the turntable and wheel, determine the work she did in turning the wheel upside down.
Express your answer using two significant figures.
Explanation / Answer
turntable with moment of inertia :- 0.31 kg.m^2
wheel rotational inertia :- 0.22 kg.m^2
w = 130 rpm
turntable speed = 70 rpm
a)
since the turntable is frictioness there is no external torque above it's axis
Lo = 0.22 kg.m^2 x 130 rpm
Lz wheel is inverted
Lz - Lo = Lo
Lz = 2Lo
Lz = Itotal*70 rpm = 2 x 0.22 kg.m^2 x 130 rpm
Itotal = 0.817 kg.m^2
Now, Itotal included inertia of the wheel 0.31 kg.m^2 the student 1/2M(0.15 m^2) and CM of mass wheel is neglected if the axis of the wheel is turnable
Therfore,
1/2M*(0.15)^2 = (0.817 - 0.31)
M = 45.1 kg
b)
The work done by the student’s muscle equals the change in kinetic energy,
Wnc = ?K = 1/2I*w^2
Wnc = (1 / 2)(0.817 kg ? m )(70? / 30 s)2
= 22 J
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.