Need exam prep help for my statistics course The average four-year graduate\'s s
ID: 3067308 • Letter: N
Question
Need exam prep help for my statistics course The average four-year graduate's student loan balance is normally distributed with a mean of $30,000 with a standard deviation of $5,000. Please answer the two questions below about these borrowers. 1. What is the probability that a randomly selected four-year graduate has a student loan balance of less than $27,000? You randomly select two dozen four-year graduates. What is the probability that the mean of their student loan balances is less than $27,000? 2.Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=30000
standard deviation=5000
1)
z=(27000-30000)/5000=-0.6
P(z<-0.6)=0.2743
2)n=24
standard error of mean=5000/sqrt(24)=1020.62
z=(27000-30000)/1020.62
z=-2.94
P(z<-2.94)=0.0016
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.