Your answer is partially correct. Try again. A 75.6-kg person, running horizonta
ID: 306718 • Letter: Y
Question
Your answer is partially correct. Try again. A 75.6-kg person, running horizontally with a velocity of +2.66 m/s, jumps onto a 18.6-kg sled that is initially at rest. (a) Ignoring the effects of friction during the collision, find the velocity of the sled and person as they move away. (b) The sled and person coast 30.0 m on level snow before coming to rest. What is the coefficient of kinetic friction between the sled and the snow? Number 2.13 JUnits m/s + Number Units No units Click if you would like to sow Work for this question: Open Show WorkExplanation / Answer
Part B.
Using Work-energy theorem
Net Work = Change in kinetic energy
W = dKE
Net Work = Work-done by friction
Wf = Ff*d
Ff = uk*N = uk*m*g
dKE = KEf - KEi
Vi = initial Velocity = 0
Vf = final velocity = 2.13 m/sec (from part A)
So,
uk*m*g*d = 0.5*m*Vf^2 - 0.5*m*Vi^2
uk*m*g*d = 0.5*m*Vf^2 - 0
uk = 0.5*Vf^2/(g*d)
uk = 0.5*2.13^2/(9.81*30)
uk = 0.0077
Please Upvote. Let me know if you have any doubt.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.