A survey found that women\'s heights are normally distributed with mean 63.9 in
ID: 3066690 • Letter: A
Question
A survey found that women's heights are normally distributed with mean 63.9 in and standard deviation 2.4 in. A branch of the military requires women's heights to be between 58 in and 80 in a. Find the percentage of women meeting the height requirement. Are many women being denied the opportunity to join this branch of the military because they are too short or too tall? b If this branch of the military changes the height requirements so that all women are eligible except the shortest 1 and the tallest 2%, what are the new height requirements? Click to view page 1 of the table. Click to view page 2 of the table. a. The percentage of women who meet the height requirement is% (Round to two decimal places as needed.) eo.Explanation / Answer
1) P(58 < X < 80)
= P((58 - mean)/sd < (X - mean)/sd< (80 - mean)/sd)
= P((58 - 63.9)/2.4 < Z < (80 - 63.9)/2.4)
= P(-2.46 < Z < 6.71)
= P(Z < 6.71) - P(Z < -2.46)
= 1 - 0.0069
= 0.9931
As the probability is greater than 0.05, so many women are not denied the opportunity to join this branch of military .
b) P(X < x) = 0.01
or, P((X - mean)/sd < (x - 63.9)/2.4) = 0.01
or, P(Z < (x - 63.9)/2.4) = 0.01
or, (x - 63.9)/2.4 = -2.33
or, x = -2.33 * 2.4 + 63.9
or, x = 58.308
P(X > x) = 0.02
or, P((X - mean)/sd > (x - 63.9)/2.4) = 0.02
or, P(Z > (x - 63.9)/2.4) = 0.02
or, P(Z < (x - 63.9)/2.4) = 0.98
or, (x - 63.9)/2.4 = 2.05
or, x = 2.05 * 2.4 + 63.9
or, x = 68.82
So the new heights requirements are between 58.308 and 68.82
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.