Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

A report announced that the median sales price of new houses sold one year was $

ID: 3066481 • Letter: A

Question

A report announced that the median sales price of new houses sold one year was

$221 comma 000221,000,

and the mean sales price was

$271 comma 600271,600.

Assume that the standard deviation of the prices is

$100 comma 000100,000.

Complete parts (a) through (d) below.

(a)

nequals=2,

Upper X overbarX.

Choose the correct answer below.

A.

The sampling distribution is skewed to the right, but less skewed to the right than the population.

B.

The sampling distribution will be approximately uniform.

C.

The sampling distribution will depend on the specific sample and will not have a constant shape.

D.

The sampling distribution will be approximately normal.

(b)

nequals=100100,

Upper X overbarX.

Choose the correct answer below.

A.

The sampling distribution will be approximately normal.

B.

The sampling distribution is skewed to the right, but lessed skew to the right than the population.

C.

The sampling distribution will be approximately uniform.

D.

The sampling distribution will depend on the specific sample and will not have a constant shape.

(c)

nequals=100100,

$290 comma 000290,000?

The probability that the sample mean will be less than

$290 comma 000290,000

is

nothing.

(Round to four decimal places as needed.)

(d)

nequals=100100,

$275 comma 000275,000

$285 comma 000285,000?

The probability that the sample mean will be be between

$275 comma 000275,000

and

$285 comma 000285,000

is

nothing.

(Round to four decimal places as needed.)

(a)

If you select samples of

nequals=2,

describe the shape of the sampling distribution of

Upper X overbarX.

Explanation / Answer

a)

A.The sampling distribution is skewed to the right, but less skewed to the right than the population.

b)

A.The sampling distribution will be approximately normal.

c)

d)

for normal distribution z score =(X-)/ here mean=       = 271600 std deviation   == 100000.000 sample size       =n= 100 std error=x=/n= 10000.0000
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote