A cola-dispensing machine is set to dispense 10 ounces of cola per cup, with a s
ID: 3066386 • Letter: A
Question
A cola-dispensing machine is set to dispense 10 ounces of cola per cup, with a standard deviation of 1.0 ounce. The manufacturer of the machine would like to set the control limit in such a way that, for samples of 50, 5% of the sample means will be greater than the upper control limit, and 5% of the sample means will be less than the lower control limit.
a. At what value should the control limit be set? (Round z values to two decimal places. Round your answers to 2 decimal places.)
b. If the population mean shifts to 9.7, what is the probability that the change will not be detected? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
c. If the population mean shifts to 10.5, what is the probability that the change will not be detected? (Round your intermediate calculations to 2 decimal places and final answer to 4 decimal places.)
Explanation / Answer
a)
for 5% upper and lowe control limit ; z =-/+ 1.64
therefore lower control limit =mean -z*std deviaiton =10-1.64*1=8.36
upper control limit =mean +z*std deviaiton =10+1.64*1=11.64
b)
P(8.36<X<11.64)=P((8.36-9.7)/1<Z<(11.64-9.7)/1)=P(-1.34<Z<1.94)=0.9738-0.0901 =0.8837
c)
P(8.36<X<11.64)=P((8.36-10.5)/1<Z<(11.64-10.5)/1)=P(-2.14<Z<1.14)=0.8729-0.0162 =0.8567
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.