A ALEKS Jesse L Walley -) Clii Se ALEKS https://www a h alekscom/alekscgi/x/Isle
ID: 3066369 • Letter: A
Question
A ALEKS Jesse L Walley -) Clii Se ALEKS https://www a h alekscom/alekscgi/x/Isle e/1o u IgNslkasNW8D8A9pWROZGEF Tr3noYZO HELPWORKSHEET INEOX REPORT QPTIONS re Calculator Assignments Gradebook Dictiona 1 1 2 3 4 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 Submit Homework Question #5 / 16 View At a certain non-profit organization, 65% of employees are college graduates and 38% of employees have more than ten years of experience. If 73% of the organization's employees are either college graduates or have more than ten years of experience (or both), what is the probability that a randomly selected employee will have more than ten years of experience and be a college graduate? Write your answer as a decimal (not as a percentage). (If necessary, consult a list of formulas.) Clear Undo Help ee Prev. Question Next Question > hpExplanation / Answer
P(college graduates) = 0.65
P(more than 10 years) = 0.38
P(either college graduates or more than 10 years) = 0.73
P(more than 10 years and college graduate) = P(college graduates) + P(more than 10 years) - P(either college graduates or more than 10 years)
=>P(more than 10 years and college graduate) = 0.65+0.38-0.73 = 0.30.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.