Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

7.3.28-T Question Help In order to estimate the mean amount of time computer use

ID: 3065718 • Letter: 7

Question

7.3.28-T Question Help In order to estimate the mean amount of time computer users spend on the internet each month, how many computer users must be surveyed in order to be 95% confident that your sample mean is within 10 minutes of the population mean? Assume that the standard deviation of the population of monthly time spent on the internet is 220 min. What is a major obstacle to getting a good estimate of the population mean? Use technology to find the estimated minimum required sample size. The minimum sample size required is computer users. (Round up to the nearest whole number.)

Explanation / Answer

Given CI Level = 95%
Margin of Error(ME) = 10
std. dev. = 220
z-value of 95% CI = 1.9600
n = (z*sigma/ME)^2 = 1859

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote