The editor of a textbook publishing company is trying to decide whether to publi
ID: 3065084 • Letter: T
Question
The editor of a textbook publishing company is trying to decide whether to publish a proposed business statistics textbook. Information on previous textbooks published indicate that 20 %20% are huge successes, 30 %30% are modest successes, 30 %30% break even, and 20 %20% are losers. However, before a publishing decision is made, the book will be reviewed. In the past, 97 %97% of the huge successes received favorable reviews, 60 %60% of the moderate successes received favorable reviews, 40 %40% of the break-even books received favorable reviews, and 20 %20% of the losers received favorable reviews. Complete parts (a) and (b).
If the proposed textbook receives a favorable review, how should the editor revise the probabilities of the various outcomes to take this information into account?
The probability that if the proposed textbook receives a favorable review, the book will be a huge success is
(Round to three decimal places as needed.)
The probability that if the proposed textbook receives a favorable review, the book will be a modest success is
(Round to three decimal places as needed.)
The probability that if the proposed textbook receives a favorable review, the book will break even is
(Round to three decimal places as needed.)
The probability that if the proposed textbook receives a favorable review, the book will be a loser is
(Round to three decimal places as needed.)
b. What proportion of textbooks receives favorable reviews?
The proportion of textbooks that receive a favorable reviews is
(Round to three decimal places as needed.)
Explanation / Answer
a) P(favorable review) = 0.2 * 0.97 + 0.3 * 0.6 + 0.3 * 0.4 + 0.2 * 0.2 = 0.534
P(huge success| favorable review) = P(favorable review | huge success) * P(favorable review)
= 0.97 * 0.534 = 0.518
P(modest | favorable) = P(favorable | modest) * P(favorable) = 0.6 * 0.534 = 0.320
P(break even | favorable) = P(favorable | break even) * P(favorable) = 0.4 * 0.534 = 0.214
P(losers | favorable) = P(favorable | losers) * P(favorable) = 0.2 * 0.534 = 0.107
b) P(favorable reviews) = 0.2 * 0.97 + 0.3 * 0.6 + 0.3 * 0.4 + 0.2 * 0.2 = 0.534
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.