A manufacturing representative is considering the option of taking out an insura
ID: 3064846 • Letter: A
Question
A manufacturing representative is considering the option of taking out an insurance policy to cover possible losses incurred by marketing a new product. If the product is a complete failure, the representative feels that a loss of $80,000 would br incurred. If the profduct is only moderately successful, a loss of $25, 000would be incurred. Insurance companies have determined that the probablilities that the product will be a failure or only moderately successful are 0.01 and 0.05, respectively. The manufacturing representative is willing to ignore all other possible losses. If the insurance company charges $2,500 for the policy. What is the profit the insurance companu will male? Show all your work. Remeber to define a random variable for what you are trying to find.
Explanation / Answer
Let X be the random variable reperesnting the loss
Expected value of the loss, E[X] = 0.01 x 80000 + 0.05 x 25000 = $ 2050
So the insurance company will pay an expected amount of $ 2,050
Premium to be collected = $ 2,500
Expected profit = 2500 - 2050 = $ 450.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.