A botanist wishes to estimate the typical number of seeds for a certain fruit. S
ID: 3064704 • Letter: A
Question
A botanist wishes to estimate the typical number of seeds for a certain fruit. She samples 39 specimens and counts the number of seeds in each. Use her sample results (mean 299, standard deviation-10.6) to find the 90% confidence interval for the number of seeds for the species. Enter your answer as an open-interval (i.e., parentheses) accurate to one decimal place (because the sample statistics are reported accurate to one decimal place). 90% C.1. Answer should be obtained without any preliminary rounding.Explanation / Answer
Ans:
Given that
sample size,n=39
sample mean=29.9
sample standard deviation=10.6
df=39-1=38
critical t value=tinv(0.1,38)=1.686
standard error of mean=10.6/sqrt(39)=1.697
90% confidence interval for population mean
=29.9+/-1.686*1.697
=29.9+/-2.9
=(27.0, 32.8)
*(as n>=30,we can also use z multiplier=1.645,then answer will be (27.1,32.7))
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.