6. A manufacturer of sprinkler systems used for fire pro claims that the true is
ID: 3064692 • Letter: 6
Question
6. A manufacturer of sprinkler systems used for fire pro claims that the true is 130°p. A lll tested, yields a sample average activation temperature o stribution of activation times is normal with standard deviation e average system-activation temperature sys 131.08°. T , does the data contradict the manufacturer's claim? 7. The quality engineer of a company that manufactures synthetic rubber wants to examine the hardness of the rubber, measured in degrees Shore. A random sample of 12 pieces of rubber was evaluated with the following results: 62.4 66.0 67.6 63.2 66.3 61.8 61.8 67.5 61.3 65.0 64.6 61.3 Set up a 99% confidence interval for the average hardness of the rubber. a. o. What assumption did you have to make in part (a) to construct the confidence interval?Explanation / Answer
Sample mean = 64.0667; Sample variance = 5.7515
Estimate of the standard error of the mean = sqrt(5.7515) / sqrt(12) = 0.6923
We use a t-distribution to calculate the confidence interval
Degrees of freedom = 12-1 = 11
Since the confidence interval is 99%, area on each side = 0.01/2=0.005
We need to find t0.995,11 = 3.106 (using a standard t-table)
The confidence interval is given as:
Lower Limit: 64.0667 - 3.106 x 0.6923 = 61.9165
Upper Limit: 64.0667 + 3.106 x 0.6923 = 66.2168
The 99% confidence interval for the population mean is [61.9165,66.2168]
b. The assumption is that the hardness of rubber population is normally distributed.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.