9) With one method of a technique called Acceptance sampling, a sample of items
ID: 3064366 • Letter: 9
Question
9) With one method of a technique called Acceptance sampling, a sample of items is randomly selected without replacement and the entire batch is accepted if every item in the sample is okay Suppose you are a buyer for a large department store and you just received a shipment of 1500 CD's and in reality 4% of these are defective. IF you select a sample of 5 CD's at randomwhat is the probability that the shipment will be accepted? Do this first by considering the events of selecting each item dependent Now do this by considering the events of selecting items as independent. How different is the answer? a. b.Explanation / Answer
number of defectives =1500*0.04=60
aP(accepted) =P(All items are ok) =(1440/1500)*(1439/1499)*(1438/1498)*(1437/1497)*(1436/1496) =0.815146
b)
P(accepted)=P(all are ok) =(0.96)5 =0.815373
the difference in asnwer is very less ~ (0.815373-0.815146 =0.000227
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.