A bank offers three different savings accounts: Type A that yields 10% interest,
ID: 3064237 • Letter: A
Question
A bank offers three different savings accounts: Type A that yields 10% interest, Type B that yields 7% interest, and Type C that yields 12% interest over each year. The amounts invested in each account at the start of the year are independent and normally distributed random variables, with the following parameters (in millions):
Type µ
A 3.0 0.6
B 1.5 0.8
C 2.0 1.0
Assuming no other deposits or withdrawals are made, what is the 90th percentile of the distribution of the total amount of interest paid by the bank during the year (in millions)?
A. 0.831
B. 0.845
C. 0.947
D. 1.219
E. 1.268
Explanation / Answer
here total amount of interst X =(10A+7B+12C)/100
hence mean of X =(10*3+7*1.5+12*2)/100=0.645
and std deviaiton =(1/100)*((10*0.6)2+(7*0.8)2+(12*1)2)1/2 =0.1454
for 90th percentile ; z =1.2816
therefore coresponding value =mean +z*std deviation =0.645+1.2816*0.1454 =0.831
option A is correct
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.