A 12 kg block sliding along a smooth (frictionless) horizontal surface goes over
ID: 306409 • Letter: A
Question
A 12 kg block sliding along a smooth (frictionless) horizontal surface goes over a bump on that surface. The top of the bump is 1.2 meters higher than the rest of thesurface, and the bump has a radius of curvature of 1.7 meters. When the block is at the top of the bump, it is traveling at 2.5 m/s. After going over the bump, the block hits a patch of friction (Uk = 0.65) and slides to a stop.
(a) Find the magnitude of the normal force acting on the box when it is at the top of the bump.
(b) Find the speed of the block before it reached the bump, while it was still traveling along the flat surface
(c) Find the distance the block slides along the friction patch before coming to a stop
Explanation / Answer
a)
at the top of bump
Fn = normal force in Upward direction
W = weight of block in down direction
vt = speed at the top = 2.5 m/s
r = radius of curvature = 1.7 m
force equation is given as
W - Fn = m vt2/r
mg - Fn = m vt2/r
(12 x 9.8) - Fn = (12) (2.5)2/1.7
Fn = 73.5 N
b)
vb = speed before bump
h = height of the bump = 1.2 m
using conservation of energy
kinetic energy before bump = kinetic energy at top of bump + potential energy
(0.5) m vb2 = (0.5) m vt2 + mgh
vb2 = vt2 + 2gh
vb2 = (2.5)2 + 2 (9.8 x 1.2)
vb = 5.5 m/s
c)
vi = initial speed = 5.5 m/s
vf = final speed = 0 m/s
a = acceleration due to friction = - uk g = - (0.65) (9.8) = - 6.4 m/s2
d = distance travelled = ?
using the equation
vf2 = vi2 + 2 a d
(0)2 = (5.5)2 + 2 (- 6.4) d
d = 2.4 m
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.