6. A normally distributed population has a mean of 500 and a standard deviation
ID: 3063928 • Letter: 6
Question
6. A normally distributed population has a mean of 500 and a standard deviation of 100. A sample of 100 individuals is selected. a. Compute the mean of the distribution of sample means and the standard error of b. What is the probability of obtaining a sample with a mean as extreme as or more c. What is the probability of obtaining a sample mean as extreme as or more extreme d. If you are testing the null hypothesis Ho: H 500 with o .05, would you reject the mean. extreme than 530? than 470? or fail to reject the null hypothesis if you obtained a sample mean (M of 530?Explanation / Answer
Ans:
Given that
mean=500
standard deviation=100
sample size,n=100
a)mean=500
standard error of mean=100/sqrt(100)=10
b)
z=(530-500)/10=3
P(z>=3)=0.0013
c)
z=(470-500)/10=-3
P(z>=-3)=0.9987
d)
p-value(2 tailed)=2*P(z>=3)=0.0026
As,p-value<0.05,we reject null hypothesis.
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.