Suppose that physicians in an Intensive Care Unit (ICU) have to make the very di
ID: 3062790 • Letter: S
Question
Suppose that physicians in an Intensive Care Unit (ICU) have to make the very difficult decision on whether to induce a tracheotomy in a patient after a certain amount of time without breathing. Suppose that amount of time varies according to a normal distribution with a mean of 276 seconds and a standard deviation of 21 seconds after the patient in ICU begins to crash. Due to many insurance claims in the past, the administrators at the hospital claim that the physicians must proceed with the tracheotomy after the amount of time corresponding to the lowest 5% of the population passes. At what time must physicians go ahead with the procedure? (1 point) (Example answer ###.##)
Explanation / Answer
Solution:
Given in the question:
mean = 276 seconds
Standard deviation = 21 seconds
Z value corresponds to p=0.05 is = - 1.645
So time can be calculated as
Z = (Xbar-Mean)/SD
-1.645 = (Xbar-276)/21
-34.545 = Xbar - 276
Xbar = 241.455
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.