Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

This test has a time imit of 1 hour and 30 minutes This test will srve and submi

ID: 3061360 • Letter: T

Question

This test has a time imit of 1 hour and 30 minutes This test will srve and submit automatically when the time expires Warrings appear when half the time, 5 minutes, 1 minute, and 30 seconds remain s Not slowed This lest can only be taken once This test can be saved and resumed at any point until time has expired The timer will cntinue to run if you leave the test maining Tine 1 hout, 22 minutes, 22 seconds. Status Moving to another question will save this response In a semiconductor production line, the probability of a semiconductor is 0.005. What is the probability of 3 failure in sample of 10 seminconductors? tion 14 acB ook Air

Explanation / Answer

Probability of a semiconductor p = 0.005.

Number of semiconductors n = 10.

X ~ Binom(10, 0.005).

P(X = 3) = 10C3 * 0.0053 * (1 - 0.005)10-3

= (10 * 9 * 8) / (3 * 2 * 1) * 0.0053 * 0.9957

= 0.0000144828.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote