3) A study was conducted to estimate hospital costs for accident victims who wor
ID: 3061211 • Letter: 3
Question
3) A study was conducted to estimate hospital costs for accident victims who wore seat belts. Twenty randomly selected cases have a distribution that appears to be bell-shaped with a mean of $9004 and a standard deviation of $5629.
a) Construct the 99% confidence interval for the mean of all such costs and write a sentence that interprets the interval.
b) Based on the confidence interval, if you are a manager for an insurance company that provides lower rates for drivers who wear seat belts, and you want a conservative estimate for a worst case scenario, what amount should you use as the possible hospital cost for an accident victim who wears seat belts?
Explanation / Answer
Ans:
Given that
sample mean=9004
sample standard deviatiom=5629
sample size,n=20
df=20-1=19
t value for 99% CI and df=19 is 2.861
99% confidence interval for mean costs
=9004+/-2.861*5629/sqrt(20)
=9004+/-3601.09
=(5402.91, 12605.09)
b)As,true mean costs lie between 5402.91 and 12605.09,to be conservative you should consider maximum limit as 12605.09 as possible cost.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.