Question 4 Sample Size for Estimating The sample size required for a (1-)-level
ID: 3060925 • Letter: Q
Question
Question 4 Sample Size for Estimating The sample size required for a (1-)-level confidence interval for with a specified margin of error, E, is given by the formula 5 points Save rounded up to the nearest whole number gout, leukemia, or lymphoma of male patient has taken eight blood tests for uric acid. The mean c adult males can be assumed to be nonnal wth standard deviation of 1.85mg dl Find the sample size necessary for a 95% confidence (Reference: Manual of Laboratory and Diagnostic Tests by F. Fischbach).Over a period of months, an adult level with maximal margin of error E-1.10 for ion was 5.35mg/dl. The distribution of uric acid in healthy the mean concentration of urie acid in this patient's blood. Round answer to the nearestExplanation / Answer
for 95 % CI value of z= 1.9600 standard deviation = 1.85 margin of error E = 1.1 required sample size n=(z/E)2 = 11
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.