2. The data for fuel efficiency of a diesel engine in a combustion test as follo
ID: 3060193 • Letter: 2
Question
2. The data for fuel efficiency of a diesel engine in a combustion test as follow: 9.0, 49.2, 55.1, 53.6, 61.1, 57.7, 43.8, 56.5 a. What is the range of the true (or population) mean of the data for 80% b. Calculate the standard normal distribution z and P(z). Identify any outliers c. Identify any outliers data by Chouvenet's criterion. (5 points) confidence level? (10points) data for 80% confidence level. (10 points) Student T-test Confidence Intervals Chouvenet's Table x- n n2 112 Standard normal distributionExplanation / Answer
Question 2
Sample mean x = 54.5
Sample standard deviation s = 5.629
Standard error of sample mean se0 = 5.629/sqrt(8) = 1.99
80% confidence interval = x +- t7,0.05 se0 = 54.5 +- 2.3646 * 1.99 = (49.794 , 59.206)
(b)
so at the 80% confidence interval any value having P(z) value less than 0.10 or higher than 0.90 is an outlier.
so here 43.8 is an outlier here.
c. By chouvenet criteria for n = 8 we get the critical value is 1.87 so we see into the table and see that only one value (43.8) have z - value more than 1.87 so we can say that it is an outlier here.
x z P(z) 59 0.7994 0.7880 49.2 -0.9416 0.1732 55.1 0.1066 0.5424 53.6 -0.1599 0.4365 61.1 1.1725 0.8795 57.7 0.5685 0.7151 43.8 -1.9009 0.0287 56.5 0.3553 0.6388Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.