10. Based on study the temperature for an adult human are appro are approximatel
ID: 3056521 • Letter: 1
Question
10. Based on study the temperature for an adult human are appro are approximately normaly distributed with a mean temperature of 98.25°F with a standard devi 73 F of a. (4 points) Approximately what proportion of adults have a temperature higher than 999F (To get full credit draw out the density curve B)26% C)15.15% D) 84.85% E)1.03 28.43% A) b. (4 points) Doctors consider adults to have a fever if their temperature falls itn the top 4%. How high of a temperature does an adult human have to display for the Doctor to considered them to have a fever A) 98.6F 8)97.939F C) 99.539F D) 96.97 F E) 100°FExplanation / Answer
P(X < A) = P(Z < (A - mean)/standard deviation)
Mean = 98.25oF
Standard deviation = 0.73oF
a) P(X >99oF) = 1 - P(X < 99)
= 1 - P(Z < (99 - 98.25)/0.73)
= 1 - P(Z < 1.03)
= 1 - 0.8485
= 0.1515
= 15.15% (option C)
b) Let A be the temperature that the doctors shall consider as fever
P(X > A) = 0.04
P(X < A) = 1 - 0.04
P(Z < (A - 98.25)/0.73) = 0.96
From standard normal distribution table, take the z score corresponding to 0.96
So, (A - 98.25)/0.73 = 1.75
A = 99.53oF (Option C)
Related Questions
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.