Question 4: You are a staff member of a planning agency which wants to gather pu
ID: 3056348 • Letter: Q
Question
Question 4: You are a staff member of a planning agency which wants to gather public opinion about a proposal to construct a new nuclear power plant within a 200 mile radius of your urban area. The y has given you $20,000 to canvass area voters on this issue. You have estimated the cost of each administered survey to be $10. The agency wants you to find the proportion of voters in favor of the decision within an accuracy of +/-0.020 and at a confidence level of 95%. Not knowing the true population proportion, you decide to be conservative by assuming a maximum standard error (which sets the population proportion at 0.5) (a) What is the minimum necessary sample size which will provide the desired level of accuracy at a 95% confidence level? (b) Can the survey be conducted within the given budget? Hint: Do you recall the formula for sample size?Explanation / Answer
a)
b) as amount required to conduct this survey is 2401*10 =24010 which is more than budgert,
therefore this survey can not be conducted in this budget,
here margin of error E = 0.02 for95% CI crtiical Z = 1.9600 estimated proportion=p= 0.5000 required sample size n = p*(1-p)*(/E)2= 2401.00Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.