A local country club has a membership of 600 and operates facilities that includ
ID: 3056312 • Letter: A
Question
A local country club has a membership of 600 and operates facilities that include an 18-hole championship golf course and 12 tennis courts. Before deciding whether to accept new members, the club president would like to know how many members regularly use each facility. A survey of the membership indicates that 70% regularly use the golf course, 49% regularly use the tennis courts, and 10% use neither of these facilities regularly. Given that a randomly selected member uses the tenis courts regularly, find the probability that they also use the golf course regularly
0.322
0.414
0.244
0.592
A local country club has a membership of 600 and operates facilities that include an 18-hole championship golf course and 12 tennis courts. Before deciding whether to accept new members, the club president would like to know how many members regularly use each facility. A survey of the membership indicates that 70% regularly use the golf course, 49% regularly use the tennis courts, and 10% use neither of these facilities regularly. Given that a randomly selected member uses the tenis courts regularly, find the probability that they also use the golf course regularly
0.322
0.414
0.244
0.592
Explanation / Answer
P( Golf) = 0.70, P(Tennis) = 0.49, P( Golf OR tennis)c = 0.10
We have to find conditional probability P( Golf | tennis) = ?
P(Golf OR Tennis) = 1 - P( Golf OR Tennis)c
= 1 - 0.10
= 0.90
[ Use formula P( A OR B) = P(A) + P(B) - P(A AND B) ]
P( Golf OR Tennis) = P(Golf) + P(Tennis) - P(Golf AND Tennis)
P(Golf AND Tennis) = P(Golf) + P(Tennis) - P( Golf OR Tennis)
= 0.70 + 0.49 - 0.90
= 0.29
So,
P( Golf | tennis) = P( Golf AND tennis) / P( Tennis)
= 0.29 / 0.49
= 0.592
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.