Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

2018 Spring Stat 152 07 Dr. Kim Homework: HW 6: Section 5.1, 5.2, 5.3 1-9C0 0.41

ID: 3056018 • Letter: 2

Question

2018 Spring Stat 152 07 Dr. Kim Homework: HW 6: Section 5.1, 5.2, 5.3 1-9C0 0.41 Score: 0.5 of 8 pts :1-0.0087 5.3.81 :0.9913 | 16 of 16 (12 complete) HW Score : 43 75%, 24.5 of 56 pts According to an article, 39% of adults have experienced a breakup at le number X who have a. exactly five, at most five, at least five O) + PO: 1) a breakup at least once during the last 10 years is ast once during the last 10 yoars find the gco 0.41 0.59b. at least one; at most one c. 0628 a. The probability that exactly five adults have experienced a breakup at least once during the last 10 years s Round to tour decimal places as needed = 9C3 *0411 = 0.6757 9Cx 0.41 0.59 ments(3) A&B; are in the it is it's

Explanation / Answer

p = 0.39
n = 9

a)
P(X = 5) = 0.1574 (Excel function: =BINOM.DIST(5,9,0.39,FALSE))

P(X <= 5) = 0.9114 (Excel function: =BINOM.DIST(5,9,0.39,TRUE))

P(X >= 5) = 1 - P(X <= 5) + P(X = 5)
= 1 - 0.9114 + 0.1574
= 0.246

b)
P(at least 1) = P(X >= 1) = 1 - P(X = 0)
P(X = 0) = (1-0.39)^9 = 0.0117
P(X >= 1) = 1 - 0.0117 = 0.9883

P(at most 1) = P(X <= 1) = 0.079 (Excel function: =BINOM.DIST(1,9,0.39,TRUE))

c)
P(3 <= X <= 5) = P(X <= 5) - P(X <= 2)
P(X <= 5) = 0.9114 (Excel function: =BINOM.DIST(5,9,0.39,TRUE))
P(X <= 2) = 0.2511 (Excel function: =BINOM.DIST(2,9,0.39,TRUE))

P(3 <= X <= 5) = 0.9114 - 0.2511 = 0.6603

d)
This is binomial distribution.

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote