You are tasked with designing a workstation that accommodates various workers. U
ID: 3055414 • Letter: Y
Question
You are tasked with designing a workstation that accommodates various workers. Using the tables for various anthropometric data (see Appendix), calculate the following:
1. You need to calculate the minimum height of a doorrway that will accommodate 95% of the male population.
2. Calculate the 5th percentile for women's:
a. Stature
b. Leg length
c. Resting elbow height
3. If your distribution has a mean of 78 and a standard deviation of 8, calculate the 5th, 50th, and the 95th percentile points.
4. Calculate the ideal desk height for writing for the 50th percentile for all people.
5. Calculate the height range for an adjustable desk to accommodate the 95% of male and 95% of females.
Appendix Common Anthropometric Measurements Estimated Values for US Men and Women in Inches (and Millimeters) Men Percentiles Women Percentiles Measurement Siature Eye height Elbow height Sitting height Sitting elbow height 8 (195) 10 (245) 12 (295 7 (85) 9(235) 11 (285) (elbow rest height) Buttock-knee length 22 (550) 24 (600) 26 (650) 21 (525) 23 (575) 25 (625) Buttock-popliteal18 (445) 20 (500) 22 (555) 7 (440 19 (490) 21 (540) length Knee height 5th 50th 95th 5th 50th 95th 65 (1640) 69 (1755) 74 (1870) 60 1520) 64 (1625) 68 (1730) 60 (1529) 65 (1644) 69 (1759) 56 (1416) 60 (1519) 64 (1622) 40 (1020) 45 (1105) 47 (1190) 37 (945) 40 (1020) 43 (1095) 34 (855) 36 915) 38 (975) 31 (800) 34 (860) 36 (920) Popliteal height Shoulder breadth 19 (495) 16 (395) 17 (425) 22 (550) 18 (445) 19 (470) 24 (605) 19 (495) 20 (515) 18 (460) 14 (360) 14 (360) 20 (505) 16 (405) 16 (400) 22 (550) 18 (450) 17 (440) (bideltoid) Hip breadth Hand length Hand breadth Forward grip reach 29 (725) 31 (785) 33 (845) 26 (655 28 (710) 30 (765) Source: 12 (310) 14 (360) 16 (410) 12 (310) 15 (375) 17 (440) 7 (175) 8 (191) 8 (205) 6 (160) 7 (175) 7 (190) 3 (80) 4 (90) 4 (100) 3 (65) 3 (75) 3 (85) Pheasant, S. & Haslegrave, C. M., Bodyspace: Anthropometry, Ergonomics, and the Design of Work (3rd ed.), Taylor&Francis;, Boca Raton, FL, 2006 For complete definitions, applications, and corrections for each measure, see Pheasant and Haslegrave (2006). Note:Explanation / Answer
3. If your distribution has a mean of 78 and a standard deviation of 8, calculate the 5th, 50th, and the 95th percentile points.
z=x-mean/sd
for 5th z=-1.645
x-78/8=-1.645
x=-1.645*8+78
x=64.84
5th percentile points=64.84
for 50th percentile
z=0
x-mean/sd=0
x-78/8=0
x=78
50th percentile points=78
for 95th percentile
z=1.645
z=x-mean/sd
1.645=x-78/8
x=1.645*8+78
x=91.16
95th percentile points=91.16
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.