Television viewers often express doubts about the validity of certain commercial
ID: 3055282 • Letter: T
Question
Television viewers often express doubts about the validity of certain commercials. In an attempt to answer their critics, a large advertiser wants to estimate the true proportion of consumers who believe what is shown in commercials. Preliminary studies indicate that about 40% of those surveyed believe what is shown in commercials. What is the minimum number of consumers that should be sampled by the advertiser to be 95% confident that their estimate will fall within 1% of the true population proportion?
a) 9207
b) 9220
c) 9227
d) 9236
e) 9206
f) None of the above
Explanation / Answer
Sol:
n=req sample size
z =1.96 for 95%
n=p^(1-p^)(z/E)^2
=0.4(1-0.4)*(1.96/0.01)^2
=9219.84
=9220(rounding to nearest integer)
ANSWER:9220
OPTION B
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.