A survey of eating habits showed that approximately 5% of people in a certain ci
ID: 3055146 • Letter: A
Question
A survey of eating habits showed that approximately 5% of people in a certain city are vegans. Vegans do not eat meat, poultry, fish, seafood, eggs, or milk. A restaurant in the city expects 400 people on opening night, and the chef is deciding on the menu. Treat the patrons as a simple random sample from the city and the surrounding area, which has a population of about 600,000. If 25 vegan meals are available, what is the approximate probability that there will not be enough vegan meals-that is, the probability that 26 or more vegans will come to the restaurant? Assume the vegans are independent and there are no families of vegans. The probability is (Round to three decimal places as needed.)Explanation / Answer
here mean =np =400*0.05=20
and std deviation =(np(1-p))1/2 =4.36
tehrefore from normal approximation and continuity correction factor:
P(X>25) =P(Z>(25.5-20)/4.36)=P(Z>1.26)= 0.104
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.