aliyah Sorm: Attempt 1 Question 1 (1 point) A random sample of 35 trading days i
ID: 3054933 • Letter: A
Question
aliyah Sorm: Attempt 1 Question 1 (1 point) A random sample of 35 trading days is taken and the volume of a particular stock is recorded. The sample resulted in a mean trading volume of 39.48. Assuming a population standard deviation of 15.07, calculate a 95% confidence interval for using a Z interval. a) (38.64, 40.32) b) Cannot be computed because the Z interval does not apply. c) (35.29,43.67) d) (34.49,44.47) Save Question 2 (1 point) Compute E, the margin of error for the t interval, for a 90% confidence interval for ? if aExplanation / Answer
Given : x' = 39.48
s = 15.07 / ?35 = 2.5473
z for 95% = 1.96
LCL = x' - zs
= 39.48 - 1.96 * 2.5473
= 34.4873
UCL = x' + zs
= 39.48 + 1.96 * 2.5473
= 44.4727
The confidence interval is (34.49, 44.47).
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.