a sample of 50 observations is selected the sample mean is 3 a sample of 50 obse
ID: 3054778 • Letter: A
Question
a sample of 50 observations is selected the sample mean is 3 a sample of 50 observations is selected the sample mean is 3 a sample of 50 observations is selected the sample mean is 3 a sample of 50 observations is selected the sample mean is 3 ttps//newconnect.mheducat ml apters 8-11 Help Seve & Majesty Video Production Inc wants the mean length of its advertisements to be 30 seconds ollows the normal distribution with a population standard deviation of 2 seconds. Suppose we select a sample of 16 ads Majesty a. What can we say about the shape of the distribution of the sample mean time? b.What is the standard error of the mean time 0Explanation / Answer
(note: PLEASE revert for the note written on top of question as it is not clear regarding sample size of 50)
a) normal
b)std error=std deviaiton/(n)1/2 =2/(16)1/2 =0.5
c)
P(X>31.25)=P(Z>(31.25-30)/0.5)=P(Z>2.5)=0.62%
d)
P(X>28.25)=P(Z>-3.5)=99.98%
e)
P(28.25<X<31.25)=P(-3.5<Z<2.5)=99.36%
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.