A medical test has been designed to detect the presence of a certain disease. Am
ID: 3054734 • Letter: A
Question
A medical test has been designed to detect the presence of a certain disease. Among people who have the disease, the probability that the disase will be detected by the test is 0.91. However, among those who do not have the disease, the probability that the test will detect the presence of the disease is 0.04. It is estimated that 4% of the population who take this test actually have the disease. (Round your answers to three decimal places.) (a) If the test administered to an individual is positive (the disease is detected), what is the probability that the person actually has the disease? (b) If the test administered to an individual is negative (the disease is not detected), what is the probability that the person actually does have the disease?Explanation / Answer
P(actually have the disease) = 0.04
P(detected the presence of disease | actually have the disease) = 0.91
P(detected the presence of disease | do not have the disease) = 0.04
P(detected the presence of disease) = P(detected the presence of disease | actually have the disease) * P(actually have the disease) + P(detected the presence of disease | do not have the disease) * P(do not have the disease)
= 0.91 * 0.04 + 0.04 * (1 - 0.04)
= 0.0748
a) P(actually have the disease | detected the presence of disease) = P(detected the presence of disease | actually have the disease) * P(actually have the disease) / P(detected the presence of disease)
= 0.91 * 0.04 / 0.0748
= 0.487
b) P(actually have the disease | did not detect the presence of disease) = P(did not detect the presence of disease | actually have the disease) * P(actually have the disease) / P(did not detect the presence of disease)
= (1 - 0.91) * 0.04 / (1 - 0.487)
= 0.007
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.