Academic Integrity: tutoring, explanations, and feedback — we don’t complete graded work or submit on a student’s behalf.

Score: 0.33 of 1 pt 10 of 10 (10 complete) HW Score: 93.33%, 9.33 of 10 pts \'6.

ID: 3054481 • Letter: S

Question

Score: 0.33 of 1 pt 10 of 10 (10 complete) HW Score: 93.33%, 9.33 of 10 pts '6.5.11 E Question Help The capacity of an elevator is 10 people or 1560 pounds. The capacity will be exceeded if 10 people have weights with a mean greater than 1560/10-156 pounds. Suppose the people have weights that are normally distributed with a mean of 160 lb and a standard deviation of 33 Ib. a. Find the probability that if a person is randomly selected, his weight will be greater than 156 pounds The probablity is approximately(Round to four decimal places as needed )

Explanation / Answer

mu = 160 lb , sigma = 33 lb

P(Xbar> 156) = 1 -P(xbar < 156)

= 1 - P(Z< (156-160) / 33)

= 1 - P(Z< -0.12)

= 1 - 0.4522

P(Xbar> 156) = 0.5478

Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
Chat Now And Get Quote