The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 266 days and
ID: 3054003 • Letter: T
Question
The lengths of pregnancies are normally distributed with a mean of 266 days and a standard deviation of 15 days. a. Find the probability of a pregnancy lasting 309 days or longer b. If the length of pregnancy is in the lowest 3%, then the baby is premature Find the length that separates premature babes rom those who are not premature Click to view page 1 of the table. Cick to view page 2 of the table. a. The probability that a pregnancy will last 309 days or longer is 23 Round to four decimal places as needed)Explanation / Answer
Mean = 266
S.D= 15
a)
Find Z score at x=309
Z = (X - ?) / ?
Z = (309 - 266) / 15
Z = 2.86667
P - Value at z=2.86667
P(X=309) = 0.0021
b)
Z-score value at p -value of 0.03
Z = -1.88079
Z = (X - ?) / ?
-1.88079? = (X - 266) / 15
X=266+(-1.88079*15)=266-28.211=237.788
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.