5. A random sample was taken of 3600 adults who were either employed or unemploy
ID: 3053442 • Letter: 5
Question
5. A random sample was taken of 3600 adults who were either employed or unemployed. People were classified according to education and employment status. In the education category, “degree” means a professional degree or a degree above high school diploma. Suppose a person is selected from this group. unemployed total 46 employed 494 1947 540 no diploma high school diploma degree total 105 29 180 2052 1008 979 3420 3600 a) (3 points) Find the probability that the person is unemployed. b) (5 points) Find the probability that the person is either unemployed or has no diploma.Explanation / Answer
5) Solution :
From given table,
a) The probability that the person is unemployed is = 180 / 3600 = 0.05
Probability = 0.05
b)The probability that the person is either unemployed or has no dilploma is ,
= P(unemployed) + P(no diploma) - P(unemployed and no diploma)
= 180/3600 + 540/3600 - 46/3600
= (180 + 540 - 46) / 3600
= 674 / 3600 = 0.1872
Probability = 0.1872
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.