Find all the mistakes in given 2 questions.. 1. The probability of getting a sco
ID: 3052667 • Letter: F
Question
Find all the mistakes in given 2 questions.. 1. The probability of getting a score of at least X = 30 on the exam was p(X ? 30) = 0.0294, or 29.4%. 2. Dr. Xi is interested in whether her IQBoost™ program can enhance intelligence. Before testing the program, she conducts an exoerimental research to see whether finding a 7-point improvement in IQ in her population of 50 students is likely to be statistically significant. Her power analysis yields a z-score of z = -2.07, p = 0.9808; thus, if her program improves IQ scores by 7 points, 0.98% of all the possible sample means will be in the critical region and she will fail to reject the null hypothesis. To increase power, she is advised to decrease her sample size.
Explanation / Answer
1) = P(X > 30) = P(X > 30.5) = 0.0294
2) To increse power, sample size should be increase.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.