There are two suppliers for an operation. Supplier A supplies 80% of the raw mat
ID: 3052150 • Letter: T
Question
There are two suppliers for an operation. Supplier A supplies 80% of the raw material, supplier B 20%. Supplier A has a defect rate of 2% and supplier B has a scrap rate of 8%. Given the raw material is found defective, what is probability that it came from supplier A?
There are two suppliers for an operation. Supplier A supplies 80% of the raw material, supplier B 20%. Supplier A has a defect rate of 2% and supplier B has a scrap rate of 8%. Given the raw material is found defective, what is probability that it came from supplier A?
Explanation / Answer
P(A) = 0.80, P(B) = 0.20
P(Defective | A) = 0.02, P(Defective | B) = 0.08
P( A | Defective) = ?
Using Bayes' conditional probability theorem.
P( A | Defective) = P(A) * P( Defective | A ) / { P(A) * P( Defective | A ) + P(B) * P( Defective | B ) }
= 0.8 * 0.02 / { 0.8 * 0.02 + 0.20 * 0.08 }
= 0.50
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.