Question 8 4 pts 4-66a Simmons Market Research conducted a national consumer stu
ID: 3051803 • Letter: Q
Question
Question 8 4 pts 4-66a Simmons Market Research conducted a national consumer study of 13,787 respondents. Six out of 10 US adults take vitamins. Of those, 58% indicated they take a multi-vitamin. Calculate the probability that a randomly chosen US adult takes a multi-vitamin. Round your answer to the nearest hundredths (0.00) Question 9 4 pts 4-66b Simmons Market Research conducted a national consumer study of 13,787 respondents. Six out of 10 US adults take vitamins. Of those, 58% indicated they take a multi-vitamin. Calculate the probability that a randomly chosen US adult does not take a multi-vitamin. Round your answer to the nearest hundredths (0.00)Explanation / Answer
8)
P(person takes multivitamin)
= Number of people taking multivitamin/ total
Number of people taking multivitamin = 13787*6/10*0.58
Thus, P(person takes multivitamin) = (13787*6/10*0.58)/ 13787
= 0.35
9)
P(person does not take multivitamin) = 1 - P(person takes multivitamin)
= 1 – 0.35 = 0.65
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.