22. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether th
ID: 3051671 • Letter: 2
Question
22. A government agency has 6,000 employees. The employees were asked whether they preferred a four-day work weck (10 hours per day), a five-day work week (8 hours per day), or flexible hours. You are given information on the employees responses broken down by sex Male 1,200 1,800 Female 600 1,500 2.100 4,200 Four days 300 900 Five days Flexible Total What is the probability that a randomly selected employee is a man and is in favor of a four-day work a week? b. What is the probability that a randomly selected employee is female? c. Given that a person is in favor of flexible time, what is the probability that the person is female? d. Is Female independent of preference for four day work week? Explain using probabilities e. Are Male and Five Day work week preference mutually exclusive? Explain using probabilitiesExplanation / Answer
a)P(man and in favour of four day) =300/6000=0.05
b)P(female) =4200/6000 =0.7
c)P(female|flexible time) =2100/2400=0.875
d) here as P(female) is not equal to P(female|flexible time) ; therefore not independent.
e) false as they include 1200 common data points
Related Questions
Hire Me For All Your Tutoring Needs
Integrity-first tutoring: clear explanations, guidance, and feedback.
Drop an Email at
drjack9650@gmail.com
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.