A machine produces large fasteners whose length must be within .5 inch of 22 inc
ID: 3051015 • Letter: A
Question
A machine produces large fasteners whose length must be within .5 inch of 22 inches. The lengths are normally distributed with mean 22.0 in and standard deviation 0.17 in.
a. find the probability that a randomly selected fastener produced by the machine will have an acceptable length.
b. The machine produces 20 fasteners per hour. The length of each one is inspected. Assuming lengths of fasteners are independent, find the probability that all 20 will have acceptable length. Hint: There is a binomial random variable here, whose value of p comes from part (a).
Explanation / Answer
Solution:
A)
P(X < A) = P (Z < (A - mean)/standard deviation)
Mean = 22 inch
Standard deviation = 0.17 inch
P(within 0.5 inch of 22 inch) = P(21.5 < X < 22.5)
= P(X < 22.5) - P(X < 21.5)
= P(Z < (22.5 - 20)/0.17) - P(Z < (19.5 - 20)/0.17)
= P(Z < 2.94) - P(Z < - 2.94)
= 0.9984 - 0.0016
= 0.9968 Ans.
B)
P(all 20 will have acceptable length) = 0.996820
= 0.9379 Ans.
Related Questions
drjack9650@gmail.com
Navigate
Integrity-first tutoring: explanations and feedback only — we do not complete graded work. Learn more.